Mając na uwadze własne zdrowie, powinniśmy co jakiś czas we własnym zakresie kontrolować niektóre podstawowe wskaźniki, które poznajemy za pomocą badań laboratoryjnych. Najczęściej są to zlecone przez lekarza  badania moczu i krwi. Niektóre badania można przeprowadzić prywatnie, bez skierowania od lekarza i nie kosztuje to majątku. Taka kontrola pozwala wychwycić pewne nieprawidłowości w organizmie i odpowiednio na czas zareagować. Najczęściej samodzielnie badamy ilość białka w moczu i poziom cholesterolu.

Spis treści:

Co oznacza występowanie białka w moczu? Jaki jest prawidłowy poziom białka w moczu?

Białkomocz występuje wtedy, gdy ilość wydalanego białka wynosi więcej niż 150 ml na dobę. Przyczyny tego mogą być bardzo różne. Taki poziom białka może sygnalizować infekcję w obrębie układu moczowego. U kobiet może się dodatkowo wiązać z upławami i ze stanami zapalnymi pochwy a u mężczyzn z kłopotami z prostatą. Wynik 300 ml na dobę, prawie zawsze oznacza przewlekłą chorobę nerek. Taki stan rzeczy może również powodować anemia sierpowata, cukrzyca, kiła czy nadciśnienie tętnicze. Zdarza się jednak, że podwyższenie białka spowodowane jest ciążą, gorączką lub dużym wysiłkiem fizycznym. Dlatego ważne jest, by trafić na doświadczonego lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę i wdroży leczenie konkretnej choroby. Wtedy wskaźniki białkowe dojdą do normalnego staniu.

Wysoki cholesterol to nie koniec świata - jak obniżyć cholesterol?

co oznacza białko w moczu, jak obniżyć cholesterol, niski poziom płytek krwi jak podnieść

  • Innym wskaźnikiem, który sami kontrolujemy to poziom cholesterolu we krwi. Najczęściej dotyczy to cholesterolu niepodzielonego, jednak podzielony jest bardziej dokładny. Norma poziomu całkowitego cholesterolu to 200 mg/dl 5,2 mmol/l. Poziom podwyższony to 200 do 250, a powyżej 300 to już cholesterol bardzo wysoki. Zbyt duży poziom sprowadza możliwość powstawania blaszki miażdżycowych a stąd już krok do zwężenia światła tętnic i do wielu chorób układu krążenia. Zmiany miażdżycowe dotyczą nie tylko serca. Problem może dotyczyć równie kończyn, oka i nerek.

    Obniżyć cholesterol można na dwa sposoby. Pierwszy to przyjmowanie leków, tak zwanych statyn. A drugi to dieta, która ogranicza produkty sprzyjające powstawaniu blaszek miażdżycowych. Zamiast tłustych mięs i słodyczy, trzeba spożywać chude ryby, warzywa wszelkie oleje roślinne, bogate w kwasy omega-3 i omega 6. Wskazane są również produkty zbożowe bogate w błonnik. Wskazana jest również umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna, aby nie dopuścić do otyłości.

    Niski poziom płytek krwi - jak podnieść?

    co oznacza białko w moczu, jak obniżyć cholesterol, niski poziom płytek krwi jak podnieść

  • Małopłytkowość jest zaburzeniem równowago między wytwarzaniem płytek krwi przez organizm a ich niszczeniem. Wtedy to trombocyty wolniej się tworzą a szybciej niszczą. Taka sytuacji jest efektem wielu chorób. Wśród nich można wyróżnić: białaczkę, chłoniaka, niektóre nowotwory, gruźlicę, zakażenia niektórymi wirusami, na przykład HIV a także chorobę alkoholową. W takiej sytuacji podwyższenie ilości płytek krwi może zaistnieć w przypadku podleczenia lub całkowitego wyleczenia z choroby.

    Małopłytkowość źle wpływa na krzepliwość krwi i homeostazę. Jest też przyczyną występowania skazy krwotocznej. Występuje również u osób, które mają zbyt mało witaminy B12 i kwasu foliowego. W tym wypadku odpowiednia suplementacja może spowodować powrót do normalnego poziomu. Do spadku poziomu płytek krwi może dojść również wskutek przyjmowania niektórych leków. Po zakończeniu kuracji farmakologicznej, najczęściej poziom wraca do normy.