Badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego przy pomocy endoskopu jest obecnie jednym z najlepszych badań diagnostycznych, stosowanych w problemach układu trawiennego. Giętki przewód, grubości małego palca, wprowadzany jest przez usta do przełyku i dalej do żołądka. Przewód zakończony jest kamerą, dzięki której lekarz na ekranie może dokładnie obejrzeć wnętrze naszego gardła, przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jeśli lekarz zauważy niepokojące zmiany, w trakcie badania można pobrać wycinek śluzówki do badania histopatologicznego. W czasie badania można również wykonać rozmaite zabiegi terapeutyczne, jak usunięcie połkniętego ciała obcego, usunięcie polipów, poszerzenie zwężonego odcinka przewodu pokarmowego lub zatamować krwawienie.

Spis treści:

Przygotowanie do badania

gastroskopia jak się przygotować

Pacjenci często nie wiedzą, jak się przygotować do gastroskopii. Samo badanie nie wymaga tak dużych przygotowań, jak kolonoskopia. Ważne jest by być na czczo. Osoba badania powinna nie jeść przez 8 godzin, a także nie pić przez 4 godziny poprzedzające badanie. Nie należy również żuć gumy czy palić papierosów. Także po badaniu nie powinno się przez kilka godzin spożywać posiłków, gdyż podrażnione gardło i przełyk mogą sprawiać ból.

Jak powinny przygotować się do gastroskopii osoby przewlekle chore, przyjmujące leki? Na pewno należy skonsultować się z lekarzem, pacjenci którzy zażywają leki zmniejszające krzepliwość krwi, często muszą odstawić je przed wykonaniem badania.

Wskazania do wykonania gastroskopii, jak się przygotować do tego badania?

jak się przygotować do gastroskopii

Pacjent przed rozpoczęciem badania może zostać znieczulony. Najczęściej używa się do tego specjalnego aerozolu, który znieczula gardło i przełyk. Następnie badany proszony jest o położenie się na lewym boku, zakładany jest mu ustnik, przez który wprowadzany jest przewód endoskopu. Badanie trwa przeważnie od 5 do 30 minut, dzięki znieczuleniu nie jest bolesne, ale może być niekomfortowe. Często występuje odruch wymiotny przy przechodzeniu przewodu przez gardło, pacjenci uskarżają się też na wzdęcia i odbijanie, związanie z wtłaczaniem do żołądka gazu.

Gastroskopia jak się przygotować do tego badania?

Badania metodą endoskopową, ze względu na odczuwany podczas ich przebiegu dyskomfort, często są unikane przez pacjentów. Lekarze są jednak zgodni, że obecnie jest to najlepsza metoda diagnostyczna w chorobach przewodu pokarmowego. Pacjent, który zastanawia się, czy poddać się badaniu i jak przygotować się do gastroskopii, powinien przede wszystkim skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli stwierdzi on wskazania do wykonania badania, wypisze odpowiednie skierowanie.

Dolegliwości, które mogą wskazywać na choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego:

- nudności, wymioty,

- zgaga,

- częste wzdęcia, odbijanie,

- problemy z przełykaniem,

- utrata masy ciała,

- częste bóle brzucha,

- krwawienie z przewodu pokarmowego.

Gastroskopia jest badaniem szybkim, mało inwazyjnym, które nie wymaga dużych przygotowań. Powikłania w czasie badania występują rzadko, natomiast korzyści są bardzo duże. Badanie w sposób jednoznaczny wykrywa choroby układu pokarmowego, w tym choroby nowotworowe, dzięki czemu pacjent może podjąć skuteczne leczenie.