Uszy, podobnie jak nos to część ciała narażona na bezpośrednie infekcje, zatykanie czy zabrudzenia. Taki stan rzeczy może być przyczyną dyskomfortu, zwiększonej podatności na infekcje czy problemów z zatokami. Warto zastosować pewne środki ostrożności, które pozwolą działać prewencyjnie. Jeśli jednak to nie pomoże, możemy skorzystać z innych metod odtykania uszu. Spis treści:

Zatkane ucho, co zrobić?

zatkane ucho co zrobic,co na zatkane ucho,jak się pozbyć kataru

W momencie, gdy bierzemy kąpiel, myjemy włosy, korzystamy z naturalnych zbiorników wodnych, zarówno uszy, jak i całe nasze ciało narażone są na kontakt z wodą. Jednorazowe dostanie się wody do uszu nie powinno być powodem do obaw. Z drugiej strony istnieje szereg sytuacji, w których należy przedsięwziąć odpowiednie kroki, aby zapobiec późniejszym komplikacjom. Każdy z nas wie, jak ważna jest higiena uszu. Ciągłe zaniedbywanie tego aspektu może doprowadzić do zatkania się trąbki słuchowej, co znacząco pogorszy nasz słuch, przy okazji sprzyjając rozwojowi bakterii. Równie popularne okazują się być dwie przyczyny o podłożu chorobowym: zapalenie zatok i infekcje ucha środkowego. Uszy mogą zatykać się także w trakcie przeziębień, gdy lecimy samolotem oraz przy wystąpieniu alergii.

Przyczyny zatkanych uszu

Należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze, jakie mogą przyczyniać się do zatykania uszu. Najważniejszy okazuje się stan własnej higieny - jeśli zbyt często będziemy myć uszy - możemy wypłukać z nich naturalne substancje zwilżające - w tym wosk znajdujący się w uszach pełniący funkcję ochronną. Nie należy się go pozbywać w całości. Regularne czyszczenie - przeprowadzane 1 lub 2 razy w tygodniu nie będzie niosło ze sobą negatywnych konsekwencji - i z taką właśnie częstotliwością powinniśmy je czyścić. Pozwoli to zapewnić optymalny stan uszu przez pozbycie się ewentualnych drobinek kurzu czy mikrobów. Do czyszczenia uszu należy podchodzić z uwagą i zdrowym rozsądkiem. Stosowanie patyczków higienicznych celem zredukowania woskowiny do absolutnego minimum, nie tylko naraża nasze uszy na późniejsze infekcje i choroby wirusowe, ale stanowi bezpośrednie zagrożenie dla stanu naszego słuchu. Zaleca zastąpić się je delikatnymi sprejami czy naturalnymi olejkami. Sam patyczek można wymienić na kawałek papieru bądź wykorzystać własny palec.

Co na zatkane ucho?

zatkane ucho co zrobic,co na zatkane ucho,jak się pozbyć kataru

Nie istnieje uniwersalne remedium na zatkane ucho. Można wypróbować jedną z kilkunastu znanych metod: rozgrzaną oliwkę dla dzieci z zawartością olejków mineralnych można umieścić w zakraplaczu, a następnie 1 - 2 krople wpuścić do zatkanego ucha, można wykorzystać zakupione w lokalnej aptece krople do uszu bez recepty (OTC)  zgodnie z zaleceniami na ulotce preparatu, w przypadku woskowiny: nagromadzoną woskowinę należy stopniowo zmiękczać przy użyciu wody (bez użycia patyczków, gdyż może to prowadzić do ubicia i popchnięcia nadmiaru woskowiny), za sprawą pary wodnej poprawę często przynosi kąpiel w gorącej wodzie lub rozgrzane okłady umieszczone na uchu na 5 - 10 minut dziennie, w trakcie lotu samolotem, pomocny okazuje się manewr valsalvy polegający na wydmuchiwaniu powietrza przez zatkany palcami nos (przy zamkniętych ustach) - nie należy dmuchać zbyt mocno, ponieważ może powodować to komplikacje z bębenkiem usznym.

Jak pozbyć się kataru?

Inną komplikacją związaną z zatkanymi uszami może okazać się katar. Katar jest fachowo określanym nieżytem nosa, czyli momentem gdy śluzówka w jamie nosowej wydziela za dużo wydzieliny, powodując tym samym trudności z oddychaniem. Często występuje w trakcie okresu pylenia roślin i traw jako katar sienny, ale także kiedy śluzówka zapycha nasze uszy. Sposobem na to, w zależności od przyczyny mogą być naturalne inhalacje np. z dodatkiem olejku tymiankowego lub eukaliptusowego. Często niestety domowe sposoby nie są niestety wystarczające na, to jak się pozbyć kataru, potrzebne wtedy jest pomoc specjalisty i specyfiki z apteki.