Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm – coraz więcej osób słyszy te słowa jako diagnozę u okulisty. W świecie wielu bodźców, codziennego kontaktu z wieloma ekranami urządzeń elektronicznych oraz wielogodzinnej pracy przy komputerze wady wzroku stały się prawdziwym problemem cywilizacyjnym. Dotknięte są tym nawet osoby bardzo młode. Okuliści podkreślają, że przyczyn jest wiele, chociaż mechanizm ten sam – zaburzenia pracy soczewki oka lub kształtu rogówki. Skutkuje to brakiem zdolności do odpowiedniego skupienia światła na odpowiednim punkcie na siatkówce oka. Rezultatem jest nieostre widzenie, które musi być skorygowane za pomocą zewnętrznej soczewki, aby umożliwić pacjentowi normalne funkcjonowanie i zapobiec pogłębianiu się problemu.

Czy muszę rezygnować z komfortu życia?

soczewki kontaktowe

Po diagnozie i ustaleniu dokładnych parametrów wady wzroku lekarz zapisuje receptę na okulary, które są z reguły pierwszą propozycją dla pacjenta. Faktycznie, nowe materiały stosowane przy produkcji szkieł i oprawek znacznie ułatwiły życie osobom z wadami wzroku. Nie wyeliminowały one jednak wszystkich minusów noszenia okularów, a te potrafią być utrapieniem. Nie sposób nie wspomnieć o braku wygody, parowaniu przy wejściu do pomieszczenia w okresie zimowym, trudnościach z odpowiednim dobraniem do twarzy, cenie, czy konieczności zakupu drugiej, przyciemnionej pary na okres wakacyjny. Odpowiedzią na te problemy są soczewki kontaktowe, które przeszły niemałą rewolucję przez ostatnie lata. Obecnie stosowane materiały charakteryzują się dużą przepuszczalnością tlenu, właściwościami pozwalającymi na utrzymanie nawilżenia przez cały dzień noszenia oraz nawet technologią, która odbudowuje mikrouszkodzenia w odpowiednim do przechowywania płynie. Soczewki oferowane są w wielu cenach, mocach i wariantach – m.in. jako miesięczne, dwutygodniowe, jednodniowe. Nowością na rynku od kilku lat są soczewki kontaktowe dla astygmatyków. Soczewki nie posiadają wad typowych dla okularów, a proces zakładania, który dla większości osób może stanowić główną obawę, jest w rzeczywistości bardzo prosty. Z czasem, w miarę nabywania wprawy, zajmuje wcale nie dłużej, niż zakładanie okularów. Odpowiedź więc brzmi: nie, nie musisz rezygnować z komfortu życia, gdy potrzebujesz skorygować swój wzrok.

Jak mam dobrać odpowiedni dla siebie produkt?

Gdy zdecydujemy się na soczewki kontaktowe, pierwszą osobą z którą powinniśmy rozmawiać jest nasz okulista. Ustalając jaki pacjent ma budżet i oczekiwania, będzie on mógł polecić odpowiedni dla danej osoby model i jego wariant. Wypisze on parametry optyczne soczewek, które pacjent powinien kupować i zamówi dla niego pierwsze próbne opakowanie. Następnie przeprowadzi on szkolenie z pacjentem, którego zadaniem jest nauka poprawnego zakładania soczewek. Choć na początku może sprawiać to problemy, nie należy się martwić – szybko można dojść do wprawy. Etap szkolenia jest niezwykle ważny, gdyż soczewki zawsze należy zakładać odpowiednią stroną, aby mogły dopasować się do oka. Inne elementy na które zwraca się uwagę to: ustalenie kolejności, w której będziemy zakładać soczewki na odpowiednie oko, gdyż mogą się one różnić mocą w zależności od oka oraz zasady zachowania podstawowej higieny, jako że soczewki kontaktowe bezpośrednio stykają się z jedną z delikatniejszych powłok ciała. Wybór samych soczewek nie jest sprawą najprostszą ze względu na ogromne zróżnicowanie produktów. Przyjmuje się, że jakość idzie w parze z ceną. Do ustalenia mamy kilka szczegółów. Pierwszym jest okres przez jaki nosimy daną soczewkę, wyróżniamy soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, roczne oraz rzadkie modele o innych okresach zdatności do użycia. Im czas jest krótszy tym soczewki są wygodniejsze w pielęgnacji i droższe. W przypadku soczewek jednodniowych w ogóle nie musimy o nie dbać, gdyż na koniec dnia należy je wyrzucić. Soczewki na okresy dłuższe wymagają zamykania w nocy w pojemniku ze specjalnym płynem. Innym podziałem jest przeznaczenie – klasycznie wyróżniamy tutaj soczewki kolorowe, które zakładamy dla celów estetycznych, a nie dla korekcji wady oraz soczewki sferyczne, które korygują daleko- i krótkowzroczność. W ostatnich latach pojawiły się także soczewki toryczne dla astygmatyków (które równocześnie mogą korygować daleko- lub krótkowzroczność) oraz soczewki progresywne dla osób dotkniętych tzw. starowzrocznością, czyli problemami z ostrością widzenia ze względu na wiek. Konkretne soczewki różnią się użytym materiałem i technologiami. Okulista na pewno poleci zaprzyjaźnioną markę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pacjent wypróbował modele konkurencyjnych producentów o takich samych parametrach optycznych. Dowolny model można łatwo zamówić przez internet z dostawą do domu. Świat soczewek kontaktowych z odrobiną rozwagi jest światem niezwykłej wygodny, dzięki któremu nikt nie musi rezygnować ze swoich planów ze względu na wadę wzroku.