Świadczenia socjalne gwarantowane przez rząd, są coraz częściej wykorzystywane przez wiele rodzin. Dzięki temu mogą one poprawić jakość naszego życia i pozwolą na odłożenie części gotówki. Najczęściej wybieranym świadczeniem jest 500+.

Spis treści:

Nic dziwnego skoro możemy z niego skorzystać na drugie i każde kolejne dziecko i pobierać je aż do jego dorosłości. Istnieje również możliwość zdobycia 500+ też na pierwsze dziecko, w określonych okolicznościach. Czy wiesz jakie warunki musisz spełnić, aby je uzyskać i jak obliczyć dochód do 500 ?

Wizja zmian

500 do kiedy

Według prawa na chwilę obecną, aby uzyskać świadczenie na pierwsze dziecko, trzeba wykazać swoje przychody netto. +? Obecnie obowiązująca ustawa mówi, że nasze zarobki nie powinny przekraczać 800 zł netto na osobę w ciągu miesiąca i 1200 zł w przypadku, gdy dziecko jest niepełnosprawne. Należy więc zsumować dochody swoje i męża i sprawdzić, czy nie przekraczamy podanych progów. Jeżeli nie, to możemy przystąpić do składania wniosku internetowo bądź drogą papierową.

 

Na dzień dzisiejszy jest jednak projekt ustawy, który ma zagwarantować świadczenie na każde dziecko bez progu dochodowego. Znaczy to tyle, że niezależnie od tego ile zarabiamy, możemy już od 1 lipca do 30 września 2019 roku, złożyć wniosek o świadczenie socjalne, nie martwiąc się czy spełnimy dochodowe warunki. Uwarunkowane jest to dobrą kondycją gospodarki i większymi wpływami do budżetu. Zaoszczędzi to na pewno stresu wielu rodzicom.

Łatwiejsze formalność - jak obliczyć dochód do 500+?

jak wypełnić wniosek 500

Do tej pory to jak wypełnić wniosek do 500 +, wiązało się z formalnościami i wyliczeniem swojego dochodu netto. Obecnie zostanie on skrócony tylko do najważniejszych informacji. Możemy złożyć go cały czas tak samo: w urzędzie gminy gdzie mieszkamy, listownie, bankowością elektroniczną czy też przez stronę Ministerstwa Rodziny: empatia.mrpips.gov.pl. W treści takiego wniosku znajdziemy przede wszystkim prośbę o podanie naszych danych i dziecka w celu weryfikacji, zniknie zaś rubryka z pytaniem o dochód netto na każdego członka rodziny. Wypełnienie wniosku internetowo jest zapewne najłatwiejszym i najszybszym sposobem i wcale nie trzeba go się obawiać. Rządowa strona jest w pełni zabezpieczona i poprowadzi nas krok po kroku przez procedurę.

Aby uzyskać pieniądze jak najszybciej z programu 500 do kiedy złożymy wniosek jest istotne. Jeżeli wypełnimy wszystko prawidłowo i w terminie od 1 lipca do 30 sierpnia, możemy spodziewać się wypłaty świadczenia już 31 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony od 1 września do 31 września, środki będą wypłacone nie później niż 31 listopada. Z kolejnymi miesiącami sytuacja wygląda analogicznie. Następne wypłaty pieniędzy są już później realizowane na bieżąco.

Nowe zmiany w prawie niosą duże nadziei dla wielu rodzin. Nieraz zdarzało się tak, że zarabialiśmy niewiele ponad dochód i mogliśmy przez to zapomnieć o dodatkowej pomocy ze strony Państwa. Całe szczęście sytuacja budżetowa w kraju, pozwala na zapewnienie zasiłku socjalnego każdemu kto o nie poprosi.