Gra na instrumencie to bardzo ciekawe zajęcie rozwijające wiele cech i sfer życiowych człowieka. Poznawanie świata muzycznego korzystnie wpływa na rozwój dziecka, jak również jego wrażliwość, emocjonalność czy zdolności manualne. Kiedy zapisać dziecko do szkoły muzycznej? Na jakich instrumentach powinny grać dzieci? Co jest ważne w przygotowaniu muzycznym?

Kiedy zapisać dziecko do szkoły muzycznej?

altówka

Rozpoczęcie nauki gry na instrumencie zależne jest od wielu czynników. Każde dziecko posiada inną wrażliwość, a także jest na odmiennym etapie rozwojowym. Jednak można statystycznie określić najlepszy wiek na początek przyswajania widomości i umiejętności muzycznych, a okres ten będzie efektowny i z pewnością przyjemny dla samego malucha. Podczas przygotowań do rozpoczęcia nauki oraz decyzji o kształceniu muzycznym należy uwzględnić:  

  • predyspozycje dziecka,
  • cel i chęci malucha,
  • wytrzymałość,
  • umiejętność czytania i pisania,
  • potrzeby i oczekiwania dziecka,
  • gotowość szkolną,
  • obciążanie innymi zajęciami,
  • wiele innych.

Nauka w szkole muzycznej powinna być przemyślana, a przede wszystkim świadoma w odbierze samego zainteresowanego. Optymalnie ujmując, edukacje można rozpocząć z momentem zapoczątkowania nauki szkolnej. Wcześniejszy okres jest zabawą i może być ewentualnym przygotowaniem manualnym, psychicznym czy emocjonalnym do dalszej nauki. Jak rozpocząć naukę? Jakie instrumenty pozwolą rozwijać zdolności muzyczne dziecka?

Instrumenty muzyczne dla dzieci.

Nauka gry na instrumencie to dla niejednego dziecka wielkie przeżycie. Wybór narzędzia muzycznego często uzależniony jest od rodzinnych tradycji czy marzeń i pragnień młodego człowieka. Jednym z ciekawych instrumentów, na którym warto podjąć naukę gry jest altówka, jednak gra na niej wymaga wielu zdolności, wytrwałości i precyzji. Czym jest altówka? Jakie posiada cechy charakterystyczne? Wszystkim dobrze znane skrzypce to jeden z najbardziej popularnych instrumentów. Niemalże identycznym, do złudzenia przypominającym ten instrument narzędziem jest właśnie altówka. Jest to instrument z grupy strunowych, o nieco większej budowie, wydający głębszy i łagodniejszy ton. Nauka gry na altówce jest porównywalna do edukacji skrzypcowej, a gra na tym instrumencie kształci przede wszystkim: - słuch, - rytmikę, - poczucie piękna i wrażliwość muzyczną, - zdolności manualne, - koordynację wzrokowo - słuchową, - prawidłową postawę ciała, Gra na altówce przynosi wiele zadowolenia i satysfakcji, a widoczne efekty nauki zachwyca zarówno uczniów, jak i wszystkich słuchaczy.