Często słyszy się o chorobach cywilizacyjnych, na które dawniej nasi przodkowie nie chorowali. Wielu naukowców twierdzi, że to właśnie produkty przetworzone są odpowiedzialne za choroby autoimmulogiczne. Dieta paleo to sposób odżywiania, które zakłada wyeliminowanie wszystkich produktów sztucznych, masowo przetworzonych, które znaleźć można obecnie w każdym markecie. Nazwa diety czyli ,,paleo’’ odnosi się do czasów kamienia łupanego – paleolitu, gdzie to właśnie wtedy człowiek żywił się jedynie tym, co udał mu się zebrać oraz upolować.

Jakie produkty można spożywać będąc na diecie paleo?

Większość ludzi w obecnych czasach nie potrafi sobie wyobrazić codziennych posiłków bez spożywania produktów przetworzonych. Nic w tym dziwnego - na dobrą sprawę jesteśmy wręcz nimi otoczeni z każdej strony udając się do super marketu po produkty spożywcze. Do tego typu produktów wchodzą oczywiście słodycze, fast foody, gotowe jedzenie typu ,,instant’’ oraz wszelka żywność, która została potraktowana konserwantami oraz specjalnymi ulepszaczami. Żywność przetworzona na diecie paleo jest absolutnie zakazana. Co zatem można spożywać będąc na diecie paleo?

  • -owoce morza
  • -ryby
  • -mięsa takie jak kurczak, indyk, baranina, dziczyzna
  • -nasiona
  • - określone owoce i warzywa
  • -orzechy
  • -jajka
  • -oleje nierafinowane

Tradycyjne sposoby przygotowywania posiłków

Dieta paleo ma to do siebie, że przygotowywanie posiłków musi odbywać się w tradycyjny sposób. To znaczy, że takie przyrządzanie dań oraz produktów spożywczych jak wędzenie, mrożenie, konserwowanie czy suszenie jest jak najbardziej dozwolone.

Dieta paleo, a dieta pudełkowa

Wiele firm dietetycznych, a zwłaszcza te zajmujące się przygotowywaniem dań pudełkowych to miejsce, gdzie dieta paleo catering jest również w ofercie. Z racji tego każdy kto chce przejść na dietę eliminującą niezdrowe przetworzone produkty, zachęcamy do wypróbowania diety pudełkowej paleo. Dieta paleo catering sprawdzi się dla osób, które nie mają czasu na tradycyjne przygotowywanie dań w ciągu dnia, a jednocześnie chcą ograniczyć produkty z konserwantami oraz ulepszaczami.

Minusy diety paleo

Dieta paleo ma oczywiście wiele zalet, jak unikanie chorób cywilizacyjnych, czy też wyeliminowanie glutenu oraz produktów mlecznych, zwłaszcza w przypadku, gdy osoba jest na nie uczulona. Jednak prócz zalet, dieta paleo posiada kilka istotnych dysfunkcji. Z racji tego, że ludzie z czasów paleolitu nie spożywali zbóż, w skład jadłospisu nie wchodzi jakiekolwiek pieczywo. Prócz tego jest to dieta bogata w białko, ze względu na spożywanie dużej ilość mięs oraz ryb, które w nadmiarze może prowadzić do chorób nerek oraz wątroby.