Odpowiednie buty to podstawowy sprzęt każdego biegacza. Najcęściej wybierane są buty damskie: Reebok, Puma, Asics, Fila, Brooks i inne. Jak wybrać odpowiedni model?

Właściwie dobrane buty do biegania to niezbędny element każdego treningu. Specjalistyczne buty zagwarantują komfort, a także ograniczą liczbę kontuzji. Dlatego też warto dobrze przemyśleć zakup butów do biegania.

Dlaczego dobre buty do biegania są niezbędnym elementem treningu?

Do biegania potrzebne są specjalnie zaprojektowane buty. Jest to ważne, gdyż biegacze uderzają o podłoże z ponad 3 razy większą siłą niż masa ich ciała. Zauważyć należy fakt, że podłoże najczęściej jest nieelastyczne oraz twarde. Buty do biegania są zaprojektowane w taki sposób, aby łagodzić te wstrząsy. Dobrej jakości obuwie do biegania wyposażone jest w wiele warstw amortyzujących w podeszwie. Takie buty delikatnie unoszą piętę, są elastyczne w śródstopiu, a także ograniczają ruch stóp na boki.

Na jakie buty do biegania należy się zdecydować?

buty damskie ReebookWybór odpowiednich butów do biegania wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Przy wyborze właściwego obuwia pod uwagę trzeba wziąć kilka ważnych aspektów. Zawsze trzeba kupować w sklepie przeznaczonym dla biegaczy. Jest to ważne, gdyż tam zawsze można skorzystać z rady specjalistów. Dobry sprzedawca pozyska od klienta informacje dotycząca tego, jak długo taka osoba biega, na jakim podłożu, a także jak często. Bardzo ważna jest również waga ciała, budowa stopy, a ponadto przebyte kontuzje.

Przed zakupem butów do biegania ustalić należy wiele kwestii, jednakże najważniejsza to amortyzacja. Jest ona szczególnie ważna w przypadku osób cierpiących na nadwagę. Jest to także istotne dla ludzi lądujących na piecie. Taki sposób biegania jest uboższy o naturalną amortyzację wytwarzana przez stopę.

Przed przystąpieniem do treningów koniecznie trzeba dobrać odpowiednie buty do swojej stopy. W przypadku stopy supinującej kostka przechyla się na zewnątrz podczas biegu. Odwrotna sytuacja ma miejsce, gdy występuje stopa pronująca, która kieruje się do wewnątrz. Stopa neutralna natomiast łączy wymienione cechy w poszczególnych fazach ruchu.

O jakich aspektach trzeba pamiętać podczas zakupów?

Istotną kwestią przy wyborze butów treningowych jest styl biegania. W celu jego rozpoznania, sprzedawca może poprosić klienta o przebiegnięcie się po sklepie. Następnie trzeba przymierzyć buty. Gdy nałoży się nowe obuwie, trzeba się w nich przebiec, sprawdzić jak się sprawdza.

Przy zakupach najlepiej wybierać sprawdzonych i znanych producentów. Bardzo dobrym rozwiązaniem są buty damskie Reebok, jak dostęne tutaj: https://e-megasport.com/zul_m_Buty-Damskie_Reebok-1195.html, czy  Puma, Asics, Brooks, Fila i inne.

Gdy już mamy odpowiednie buty do biegania?

Mamy już odpowiednie obuwie do biegania, na przykład buty damskie Reebok i jedyne, o czym teraz marzymy to bieganie. Nie tak szybko! Każdą parę butów trzeba najpierw rozchodzić. Podkreślić trzeba fakt, że w nowych butach stopa uderza o podłoże inaczej niż w starych. Dlatego też na początku nowe buty powinny być wkładane tylko na krótkie dystanse.