Jakie buty trekkingowe wybrać dla dziecka?

Chcesz zarazić swoją pociechę pasją turystyczną? A może Twój maluch już odkrył w sobie zamiłowanie do górskich wędrówek? Nie możesz zapomnieć o wyposażeniu go w odpowiednie dziecięce buty trekkingowe. Dzięki nim każdy wypad na szlak będzie dla niego bezpieczny i przyjemny.

Czy opłaca się kupować dzieciom buty trekkingowe?

Buty trekkingowe to niezbędny element wyposażenia każdego górołaza, również, a może szczególnie, tego najmłodszego. Dzięki nim podczas wędrówki stopa jest dobrze chroniona przed urazami i stłuczeniami. Wysoka, sztywna cholewka zapobiega skręceniu kostki, a przyczepna podeszwa – poślizgnięciom na niepewnym gruncie. Nie bez znaczenia jest również amortyzacja podeszwy, która niweluje wstrząsy oddziałujące na układ kostno-stawowy dziecka. Membrany nie dopuszczają do przemoknięcia, ale również przepocenia i przegrzania. Do tego istnieje szansa, że dzięki wysokim butom trekkingowym młody turysta albo turystka nie wróci do domu z przemoczonymi do suchej nitki nogawkami spodni.

Buty trekkingowe do miasta

Buty trekkingowe mogą się przydać nie tylko podczas wyprawy w góry. Obuwie outdoorowe dla dzieci to w większości modele uniwersalne, nadające się zarówno do górskich wędrówek, jak i innych rodzajów terenowych aktywności. Będą doskonałym rozwiązaniem na spacery po lesie, a jesienią i zimą także na co dzień. W drodze do szkoły czy na zajęcia dodatkowe zapewnią stopom dziecka suchość i ciepło. W każdej sytuacji zadbają o niezbędny komfort i zdrowie jego rozwijającego się organizmu.

Jakie buty trekkingowe wybrać?

Z wyższą cholewką

Kupując buty trekkingowe dla malucha, warto wybrać model o cholewce sięgającej ponad kostkę – czyli taki, który będzie odpowiednio stabilizował staw skokowy, odciążał ścięgno Achillesa i chronił przed skręceniami. Stabilne wiązanie z dodatkowymi nitami w górnej części cholewki, choć nie jest może najłatwiejsze w samodzielnej obsłudze przez najmłodszych, zapewnia odpowiednie dopasowanie. O ile więc dorośli w sezonie letnim bez większych przeszkód mogą chodzić po łagodniejszych partiach gór w niskich butach trekkingowych, o tyle dla dzieci, które nie mają jeszcze tak dobrej koordynacji i panowania nad własnym ciałem, znacznie bezpieczniej będzie wybrać obuwie górskie z wysoką cholewką.

W odpowiednim rozmiarze

Panuje przekonanie, że buty dla dziecka powinny być odrobinę większe, niż wskazywałby idealnie dopasowany rozmiar, ponieważ maluchy rosną tak szybko, że inaczej buty zaraz gniotłyby je w paluszki. Czy jest to prawda? I tak, i nie. Rzeczywiście obuwie dla najmłodszych turystów wybiera się z zapasem ok. 4–8 mm. Jednak nie jest to miejsce na rosnącą stopę pociechy, tylko przestrzeń pozwalająca zachować komfort noszenia lub założenie grubszej skarpetki zimą.

Wodoodporne i oddychające

Jeśli sądzisz, że dzieci pocą się mniej niż dorośli, dlatego nie potrzebują butów z oddychającą membraną, nie masz racji. Odprowadzanie potu z powierzchni skóry to jedna z podstawowych gwarancji komfortu w butach górskich. Zresztą rola membrany na tym się nie kończy. Ta warstwa cholewki buta, wyposażona w mikropory, przepuszczające wilgoć tylko w jedną stronę – na zewnątrz, zapobiega namakaniu buta. To dzięki niej podczas marszu albo zabawy w deszczu czy śniegu buty pozostają suche. Takie rozwiązanie zapobiega również przemarznięciu i sprawia, że Twoje dziecko wróci z górskiej wycieczki zadowolone – i zdrowe. Zastanawiasz się, jakie buty trekkingowe dla swojej pociechy wybrać? Koniecznie zajrzyj na sklepiguana.pl – pomożemy Ci wybrać nie tylko bezpieczne, wygodne i ładne obuwie, ale też skompletować pozostałe elementy ekwipunku na trekking. Bo tak, jak Wy, kochamy górskie wędrówki!