O czystość jamy ustnej dziecka powinniśmy dbać w zasadzie od pierwszych chwil jego życia. Na start starczy oczyszczanie dziąseł jałowym wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą oraz pocieranie ich profesjonalnymi silikonowymi pokrywami. Pojawienie się pierwszych ząbków to chwila, gdy należy sięgnąć po szczotkę oraz pastę. Nauczenie dziecka troski o czystość jamy ustnej jest inwestycją na całe życie. Właściwa pielęgnacja zębów pozwoli ponieważ zdecydowanie zminimalizować zagrożenie pojawienia się próchnicy oraz wystąpienia wielu pozostałych negatywnych konsekwencji dla zdrowia nią wywołanych.

Jakie funkcje powinny spełniać pasty do zębów dla dzieci?


Dentyści biją na alarm. Jeszcze więcej przedszkolaków ma próchnicę. Jedynie właściwa pielęgnacja zębów może odwrócić tenże niekorzystny styl. Wprowadzanie dobrych zwyczajów winno odbywać się już od narodzenia, natomiast szczególnie wówczas, gdy rozpoczynamy używać pasty dla dzieci, więc nieraz już od szóstego miesiąca życia (czas zależny od osobistych właściwości wpływających na szybkość wyrzynania się ząbków).

Pasty dla przedszkolaków oraz uczniów


Wraz z rozwojem u dziecka zdolności właściwego wypluwania pasty oraz oczyszczania jamy ustnej, rodzic może zakupić własnej dwuletniej pociesze pierwszą pastę z fluorem. Natomiast ważne jest, aby miała ona nie więcej aniżeli 500 ppm fluoru. Potrzebne jest natomiast sprawdzanie ilości pasty nakładanej poprzez dziecko na szczotkę. Za duża ilość stosowana regularnie może spowodować do dolegliwości nazywanej fluorozą. Należy więc nakładać właściwą dawkę, zgodnie z kolorowym włosiem umieszczonym na środku szczotki do zębów dla dziecka.

Z fluorem lub bez?


Jakie są najlepsze pasty do zębów dla dzieci?Z racji na rozbieżności w budowie zębów dzieci oraz dorosłych i odmienne zapotrzebowanie na fluor rozmaitych kategorii wiekowych, dziecko z pewnością winno używać odmienną pastę do zębów aniżeli jego rodzice. Na dobór artykułów do higieny jamy ustnej małego narzekać nie możemy - drogeryjne półki przyciągają barwnymi pudełkami, z jakich szczerzą do nas zęby bajkowe formie. Możemy wybierać w firmach, markach, smakach oraz oryginalnych tubkach.

Pasty do zębów dla dzieci, mają niższą ilość fluoru aniżeli pasty dla dorosłych. Na pudełku odnajdziemy wiadomość o natężeniu tego pierwiastka. W wieku do 6 lat winno się używać pasty o natężeniu 250–500 ppm F. Czy dzieci mogą myć zęby pastą dla dorosłych? Tak, pod warunkiem, iż wielkość pasty będzie nie większa aniżeli ziarno grochu. Fluor w paście jest jedną spośród najlepiej zabezpieczających przed próchnicą treści, natomiast należy uważać, aby go nie przedawkować.