Minerały od wieków znane są ze swoich wszechstronnych właściwości. Nie tylko pięknie wyglądają, lecz także mają istotny wpływ na nasze ciało i umysł. Korzystanie z ich dobrodziejstw wielu osobom kojarzy się z ezoteryką i czarami – nic bardziej mylnego! Nie musisz uważać się za maga czy wiedźmę, aby móc korzystać z tych naturalnych możliwości. Przekonać może się o tym nawet największy sceptyk – jedno jest pewne – minerały na pewno nikomu nie zaszkodzą.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Moc ukryta w minerałachKamienie naturalnie występujące w przyrodzie charakteryzują się bogatym zróżnicowanie pod względem wyglądu i koloru. Natura niezwykle hojnie obdarowała człowieka różnorodnością i energią, która z nich płynie. Ich piękno potrafi zachwycić a właściwości lecznicze realnie wpłynąć na nasz organizm. W celu precyzyjnego określenie, który kamień potrzebny jest właśnie nam, zapoznać należy się z podstawowymi właściwościami wszystkich. Przyjrzyjmy się turkusowi.

Turkus dawniej nazywany był kalaitem, co po grecku oznacza po prostu „ładny kamień”. Jest on unikalnym minerałem z grupy fosforanów. Nazwa kojarzy się nam z Turcją i od państwa właśnie się wywodzi. Dlaczego? Szlak handlowy łączący kiedyś głąb kontynentu z Persją przechodził przez Turcję właśnie dostarczając do Europy m.in. ozdobne minerały.

Prawdziwa gratka dla kolekcjonerów

Jubilerzy lubujący się w zielonkawoniebieskich odcieniach kamieni bez wątpienia pokochają turkus. Jego barwa może zmieniać się od niebieskiego, niebieskiego przełamanego zielenią aż po zieleń, którą nadaje mu wysoki poziom żelaza. Maleńkie nitki lub plamki często występujące w jego strukturze nie są uszkodzeniami, lecz po prostu wtrąceniami innych minerałów. Jego kolor spowodował, że jest on często nazywany również „kamieniem niebios”.

Zbawienny wpływ na ciało i duszę

Od wieków uważa się, że turkus pozytywnie wpływa na drogi oddechowe wzmacniając płuca i zwiększając ich objętość (polecany dla ludzi pracujących głosem), pomoże także osobom zmagającym się z paradontozą i krwawieniem dziąseł. Cierpisz na atopowe zapalenie skóry lub łuszczycę? Spróbuj nosić biżuterię bazującą na turkusie – poprawę stanu skóry potwierdza wiele osób!

Nikt nie twierdzi, że otaczanie się turkusem zastąpi profesjonalną terapię, ale jeśli zmagasz się z depresją, stanami lękowymi lub czujesz, że ludzie łatwo Tobą manipulują – załóż kolczyki z tym cennym kamieniem a przy sercu niech energetyzuje Cię niebieskawozielony wisiorek. Przez astrologów polecany jest dla osób spod znaku Wodnika i Ryb a jego właściwości wzmacniają czakrę szyi. Polecany jest również dla osób w podróży – zatem kamień w kieszeń i w drogę!