Śpiew jest takim atrybutem człowieka, nad którym wiele osób zastanawia się bardzo często i z niedowierzaniem, zwłaszcza w stosunku do niektórych głosów. Bo jak to właściwie jest, że jedne głosy osiągają rozpiętość skali wynoszącą nawet pięć lub nieco więcej oktaw, natomiast inne z trudnem osiągają pospolite i popularne półtorej oktawy?

Śpiew w każdym wieku

Skuteczna i szybka nauka śpiewu i emisji głosu dla każdegoUmiejętność śpiewu posiada każdy, kto tylko umie mówić, natomiast umiejętność pięknego i ponadprzeciętnego głosu to już atrybut niewielu i jest to już kwestia wrodzonego talentu. Nie zawsze sam talent jednak jest w stanie wystarczyć, gdyż wiadomo, że nawet największy talent musi być odpowiednio rozzwijany oraz szlifowany. W związku z tym należy włożyć w niego bardzo dużo pracy i determinacji podczas codziennych prób oraz cćwiczeń. Ważna jest regularnosc wykonywania ćwiczeń, ale także ich jakość. Jeśli bowiem ćwiczenia gkosu nie są wykonywane poprawnie, wówczas sens ich wykonywania jest praktycznie zerowy. Ćwiczyć głos może każdy i to w każdym wieku. To fenomen, jeżeli ktoś posiada kilka solidycg oktaw glosu i może na przykład pochwalić się rejestrem gwiazdkowym, jednak warto zwrócić uwagę, że rozpiętość skali głosu to nie wszystko. Dochodzą bowiem również inne istotne elementy, między innymi takie jak emisja kraz sposób wydobywania dźwięku, aby był jak najbardziej poprawny. Najważniejsze jest, aby dźwięk był odpowiednio podparty dzięki skutecznej i poprawnej pracy przepony.

Zacznijmy od artykulacji

W śpiewie nie tylko istotne są aspekty techniczne oraz sposób wydobywania dźwięku, ale także artykulacja. Bardzo często nauka śpiewu i emisji głosu w najlepszych szkołach muzycznych zaczyna się właśnie od nauki artykulacji. Tym samym zwraca się uwagę na to, że artykulacja jest bardzo istotnym elementem śpiewu. Wynika to z tego, że jeśli chcemy, aby odbiorcy zrozumieli w pełni to co pragniemy przekazać, wowczas nasza dykcja musi być nienaganna. Jednak nauka śpiewu i emisji głosu to bardzo wieloetapowy proces i sklada się na niego stosunkowo wiele elementów. Jednak przede wszystkim nauka śpiewu i emisji głosu to systematyczne i częste próby, a także ogromna praca i wytrwałość wkładana w kolejne lekcje, aby z każdym kolejnym dniem nasz głos stawał się corsz piękniejszy. Warto także pamiętać że jeśli regularnie nie ćwiczymy głosu, to nasza praca przestaje się liczyc i glos cofa się do stanu początkowego. Z tego wynika, że tylko regularna i wytrwała praca może pomóc nam utrzymać cudowne efekty naszego głosu na długo.