Kto jeździł w młodości na biwaki, z pewnością pamięta, że kulminacyjnym momentem był wieczór przy ognisku i wspólne jedzenie aromatycznych pieczonek. Nie jeden wiąże lata młodości z tym ogniskowym dymem. Dania pieczone nad prawdziwym ogniu są wyjątkowe. Mają niepowtarzalny aromat i smak. Atmosfera przygotowania zapewne również ma istotny wpływ na ostateczny efekt. Młode pokolenia w obecnych czasach trudno przekonać do wspólnych wypadów na łono natury. By być bardziej przekonującym, warto pokazać młodym to co najpiękniejsze w tych wyjazdach. A przecież od dawna wiadomo, że przez żołądek trafia się do serca. 

Zdrowie a jedzenie z ogniska? Czy da się to połączyć?

Gotuj z kociołkiem żeliwnym- powrót do młodzieńczych biwakówPowszechnie wiadomym faktem jest, że jedzenie przygotowane bezpośrednio nad ogniem i okadzone dymem zawiera sporo związków szkodliwych dla organizmu i sprzyjających rozwojowi nowotworów. By zachować smak i aromat, a równocześnie zmniejszyć szkodliwość spożywanych dań, warto wykorzystać w przygotowaniu jedzenia kociołki żeliwne. Warto wspomnieć, że gotowanie w kociołkach wzbogaca dania o żelazo, co jest szczególnie ważne dla osób z anemią. Żelazo wspiera również układ immunologiczny człowieka, pracę mózgu i jest niezbędne w procesie przenoszenia tlenu w krwi. Używanie kociołków z emaliowaną powierzchnią dodatkowo zabezpiecza przed przywieraniem żywności, co zmniejsza zagrożenie przypalenia i pozwala zachować więcej składników odżywczych, które giną w czasie obróbki termicznej pokarmu.

Korzystanie z naczyń żeliwnych- krótka instrukcja 

Kociołki żeliwne dostępne są w sklepach w różnych rozmiarach w zależności od potrzeb użytkownika. Większość z nich zawiera odkręcane nóżki, by ułatwić transport naczynia, co jest szczególnie ważne jeśli naczynie ma być używane głównie do umilania biwakowania. Warto wiedzieć, że by kociołek długo służył i nie uległ erozji trzeba o niego dobrze zadbać. Istotne jest jego odpowiednie przygotowanie przed pierwszym użyciem. Należy go przede wszystkim dobrze umyć, następnie rozgrzać nad ogniskiem i ostudzić. Gdy będzie już zupełnie chłodny trzeba wetrzeć w naczynie olej lub wybrany tłuszcz spożywczy. W codziennym użytkowaniu wystarczy dobrze umyć kociołek żeliwny z wykorzystaniem wody i detergentu. Trzeba pamiętać o dokładnym osuszeniu naczynia ręcznikiem kuchennym bądź ścierką. Po każdym użyciu dobrze również ponownie natłuścić jego powierzchnię. Powyższe instrukcje oraz przechowywanie w suchym i w miarę przewiewnym miejscu powinny uchronić kociołek żeliwny przed rdzą. Zadbane naczynie jest praktycznie "nie do zdarcia" i może służyć przez wiele, wiele lat, nawet następnym pokoleniom.