Ból kręgosłupa może mieć wiele przyczyn. Aby poprawić sobie komfort życia i pozbyć się niechcianych dolegliwości należy wykonać pełną diagnozę u lekarza. Po wykonaniu wszystkich badań można rozpocząć leczenie.

W jaki sposób można sobie pomóc?

Jeśli ból jest bardzo uciążliwy należy włączyć do terapii leki przeciwbólowe. Można skorzystać z tych dostępnych bez recepty. Na rynku istnieje wiele skutecznych preparatów, w których składzie znajduje się ibuprofen, paracetamol, ketoprofen czy naproksen. Działają one szybko, jednakże tylko objawowo. Dodatkowo, aby przynieść sobie ulgę można skorzystać z pozycji ułożeniowych, których zadaniem jest odciążenie kręgosłupa, a co za tym idzie zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jedną z najpopularniejszych jest: położenie się na plecach, na twardym podłożu, uniesienie nóg zgiętych w stawach kolanowych pod kątem 90 stopni i oparcie ich np. o ramę łóżka. W pozycji takiej należy przebywać co najmniej 20 min, aby przyniosła efekt.

fizjoterapiaDziałania długofalowe

Leki przeciwbólowe i pozycje odciążające są jedynie doraźną pomocą, jeśli ból jest długotrwały i ma konkretną przyczynę, należy pojąć się fachowego leczenia. Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku będzie fizjoterapia. Jeżeli mieszkasz w okolicy Bielsko-Białej, polecamy ośrodek Medicon - https://www.medicon.slask.pl/uslugi/fizjoterapia.html. Doświadczony rehabilitant zaprogramuje i poprowadzi usprawnianie w sposób dobrany indywidualnie do każdego pacjenta. Obecnie modną metodą fizjoterapii jest kinesiotaping. Ma działanie odciążające. Jest polecany, szczególnie po wykonaniu ćwiczeń fizycznych - pomaga utrzymać efekt osiągnięty podczas sesji rehabilitacyjnej.

Kinesiotaping

Kinesiotaping polega na oklejaniu ciała specjalnie zakupionymi do tego celu plastrami. Fizjoterapeuta aplikuje je na suchą skórę, regulując napięcie mięśniowe w obszarze bólowym dla pacjenta. Metoda ta jest coraz bardziej popularna, szczególnie wśród kobiet w ciąży, a także pracowników biurowych. Zyskuje uznanie, zapewne z powodu, że nie jest inwazyjna dla organizmu i nie posiada działań niepożądanych. Jedynym zagrożeniem jest pojawienie się reakcji alergicznej na skórze (przed przyklejeniem plastra fizjoterapeuta powinien sprawdzić na małej powierzchni jak reaguje skóra pacjenta). Jednakże, reakcje alergiczne są bardzo rzadkie. Fizjoterapia jest bardzo szeroką dziedziną nauki. Należy pamiętać, że najlepsze efekty przeciwbólowe dają ćwiczenia fizyczne, prowadzone dokładnie i dobrane odpowiednio do pacjenta. Dolegliwości bólowe kręgosłupa (jeśli nie mają podłoża chorobowego i są spowodowane siedzącym trybem życia) znikają już po dwóch tygodniach stosowania aktywności fizycznej. Do uzyskania szybkich efektów niezbędna jest regularność i systematyczność.