Gryzonie to obecnie bardzo często wybierana grupa zwierząt do hodowli domowej. Zaliczyć można do niej m.in. chomiki, szczury, myszy, koszatniczki, świnki morskie czy też szynszyle i króliki. Nie można im odmówić uroku, jak i też łatwości w utrzymaniu. Jednakże, co wyróżnia te zwierzątka to fakt, iż ich zęby rosną całe życie. Z tego względu należy pamiętać, aby dostarczać regularnie odpowiednio dopasowane przysmaki dla gryzoni, które pozwolą ścierać zęby i uniknąć przykrych kłopotów i cierpienia pupila. Dodatkowo jest to istotne, by zapewniać im zbilansowaną dietę bogatą we wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Jak wybrać odpowiednie przysmaki dla gryzoni?

Wybór ten uzależniony jest od gatunku danego gryzonia. Należy pamiętać, że gryzonie dzieli się na ziarnojady, czyli gryzonie, których dieta opiera się na produktach zbożowych. Są to szczury, chomiki, koszatniczki, myszy domowe i myszoskoczki. Druga grupa to gryzonie żywiące się głównie pokarmem roślinnym – będą to króliki, szynszyle i świnki morskie. Mając taką wiedzę, łatwiej określić jakie przysmaki wybrać dla gryzonia. Warto pamiętać, żeby wybierać przysmaki dla gryzoni, które nie zawierają sztucznych barwników i konserwantów, posiadają bogaty, naturalny skład i małą ilość cukru.

Wszystko, co należy wiedzieć o przysmakach dla gryzoniRodzaje przysmaków dla gryzoni

Na rynku wyróżnić można różnego rodzaju przysmaki. Bardzo popularne są kolby. To zróżnicowana mieszanka ziół, zbóż, warzyw i owoców, a często także innych dodatków umieszczonych na drewnianej kolbie. To świetny sposób na wzbogacenie diety gryzonia i zapewnienie mu możliwości ścierania siekaczy. Innym popularnym przysmakiem dla gryzonia są dropsy, przypominające draże. To przysmak często warzywny lub owocowy, zawierający odpowiednią ilość tłuszczów i cukrów. Jeden z obowiązkowych dodatków stanowi wapno. Służy w ścieraniu zębów i dostarcza gryzoniowi odpowiedniej dawki wapna, potrzebnego dla prawidłowego zdrowia. Drugi taki dodatek to sól, którą umieszcza się w klatce, by gryzoń mógł go lizać, kiedy najdzie go ochota. Zapewnia mu to odpowiednią ilość sodu, a także wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i sercowego, stabilizuje pracę nerek. Świetnym przysmakiem dla gryzoni, który jednocześnie jest jednym z podstawowych elementów ich diety, jest siano. Polecane dla królików, szynszyli i świnek morskich. Można go stosować również w funkcji wyściółki klatki dla mniejszych gryzoni. Ciekawą alternatywą dodatku dla gryzoni stanowią także ciasteczka. Znaleźć można te przysmaki w bardzo różnych formach i konfiguracjach smakowych. Przeważnie są mało kaloryczne i zawierają mało cukru.

Dlaczego warto stosować przysmaki dla gryzoni?

Oprócz tego, że ułatwiają one ścieranie zębów, o czym wspomniano na początku, stanowią jeszcze kilka innych istotnych funkcji. Odpowiednio dobrane smakołyki mogą ułatwić oswajanie zwierzątka i pomóc w budowaniu relacji z nim. Ponadto to znakomita forma nagrody w procesie przyswajania właściwych zachowań czy też nauki sztuczek. Oprócz tego są one potrzebne w utrzymaniu właściwej, zróżnicowanej diety gryzonia i zapewnieniu mu właściwej ilości odpowiednich składników odżywczych.