Każdemu rodzicowi zależy na zdrowym wzroście jego dziecka. Najlepszym pokarmem dla noworodka jest oczywiście mleko matki, jednak niektóre kobiety nie są w stanie karmić piersią. Wtedy z pomocą przychodzą mleka modyfikowane, których skład ma być w założeniu jak najbardziej zbliżony do naturalnego pokarmu matki. Jakie mleko wybrać, aby zapewnić niemowlęciu prawidłowy rozwój?

Odwieczny dylemat - kozie, czy krowie?

Rodzice mają zwykle do wyboru dwie opcje: mieszanki modyfikowane oparte na mleku krowim oraz kozim. Mimo, że to pierwsze posiada znacznie dłuższą tradycję w odżywianiu najmłodszych, to mleko kozie dla niemowląt jest coraz częściej wybierane jako pełnowartościowy produkt żywnościowy. Dzieje się tak, gdyż według badań ma ono skład dużo bardziej zbliżony do mleka matki, niż ma to miejsce w przypadku mleka krowiego. Mleko kozie jest także łatwiej tolerowane przez wrażliwe organizmy niemowlaków, choć przeciwnicy zarzucają mu kiepski smak i specyficzny, nie dla wszystkich przyjemny zapach. Jak jest naprawdę?

Pełnowartościowy posiłek

mleko kozie dla niemowląt

Mleko kozie dla niemowląt posiada bardzo dużo istotnych składników odżywczych. Jest bogate w wapń, fosfor, cynk oraz liczne witaminy, m.in. A i D. Zawiera także niezwykle istotną dla rozwoju układu nerwowego taurynę oraz aminokwasy siarkowe, które wspierają prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Pod tym względem przewyższa mieszanki oparte na mleku krowim. Kolejną zaletą koziego specyfiku jest jego lekkostrawność. Dzieje się tak, gdyż tłuszcz mleczny występuje tu pod postacią kuleczek, które nie mają tendencji do zlepiania się i dlatego enzymy trawienne są w stanie szybciej je rozłożyć. Co więcej kazeina, czyli białko mleka, w niektórych przypadkach nie wywołuje reakcji alergicznych, podczas gdy białka mleka krowiego mają często tendencję do uczulania niemowlaków.

A może mleko prosto od kozy?

A co z naturalnym mlekiem pochodzącym wprost od zwierzęcia? Pediatrzy są zdania, że mleko kozie dla niemowląt nie jest odpowiednie, gdyż zawiera duże ilości soli mineralnych, które mogą okazać się niebezpieczne dla nerek maluszka. Jeśli chcemy zdecydować się na podanie dziecku naturalnego mleka, poczekajmy, aż pociecha skończy rok i zacznijmy od niewielkich ilości rozcieńczanych z wodą. Jeśli dziecko dobrze zareaguje i nie pojawi się alergia, możemy stopniowo wprowadzać większe ilości mleka. Jednak trzeba pamiętać, że przed wprowadzeniem w życie jakiejkolwiek innowacji w żywieniu malucha, koniecznie należy skonsultować się z pediatrą.