Jeżeli góry to Twoja największa pasja, do której chciałbyś zachęcić także swoje dziecko, musisz zapewnić mu wygodę i bezpieczeństwo. Długie, piesze wędrówki to czysta przyjemność, ale nieodpowiednie obuwie potrafi je skutecznie popsuć i trwale zniechęcić małego podróżnika. Sprawdź, jak prawidłowo dobrać buty trekkingowe dla dzieci tak, by górska wycieczka była pierwszą z wielu, a nie ostatnią.

Dziecko w górach

W przeciwieństwie do dorosłych, maluch nie potrafi jeszcze ocenić, czy jego zachowanie nie jest niebezpieczne. Podekscytowany ciekawą wyprawą może biegać i szaleć, a w takiej sytuacji łatwo o poślizgnięcie. Poza tym, jeżeli nie wybieracie się tylko nad Morskie Oko, to szlak prawdopodobnie będzie kamienisty. Porządne buty trekkingowe dla dzieci zapobiegną upadkom i ochronią kostki.
Pogoda w górach lubi się dynamicznie zmieniać. To, że rano świeci słońce, wcale nie musi oznaczać, że będzie tak przez cały czas. Zanim wyruszycie, sprawdźcie dokładnie alerty pogodowe, a nawet jeżeli zapowiada się piękny dzień, lepiej żeby buty trekkingowe dla dziecka były nieprzemakalne. Inaczej odparzenia i obtarcia mogą doszczętnie zepsuć wycieczkę. Obuwie musi oddychać, by nie męczyć zanadto stóp, ale powinno też chronić przed deszczem.

Jak dbać o dziecko w górach, czyli buty trekkingowe dla dzieciBezpieczeństwo przede wszystkim

Im trudniejszą trasę macie w planach, tym ważniejsze jest dobre obuwie. Zmieniające się podłoże i strome podejścia wymagają nie tylko dobrej kondycji. Odpowiedzialny turysta dba także o wyposażenie i komfort nie tylko swoje, ale przede wszystkim najmłodszych. Jest kilka istotnych cech, na które należy zwrócić uwagę kupując buty trekkingowe dla dzieci:

  • Obuwie ma być dopasowane. Rodziców często korci, by kupić większe buty "na zapas", żeby na dłużej starczyły. Nie popełniaj tego błędu. Zbyt luźny but nie trzyma się mocno stopy i może stać się przyczyną groźnego upadku.
  • Dzieci szybko się męczą, a długie trasy to dla nich wyzwanie. But powinien być lekki na tyle, by chodzenie w nim nie było uciążliwe.
  • Oddychający i zarazem nieprzemakalny materiał to podstawa. Najlepiej jest wybierać modele z membraną, a skórzane zostawić starszej młodzieży i dorosłym.
  • Butom trekkingowym dla dziecka nie może zabraknąć wyprofilowanej podeszwy z dostosowanym do chodzenia po górach bieżnikiem.
  • Wysokość cholewki powinno się dopasować do warunków. Na łagodne szlaki lepsze są buty z niską cholewką, na trudniejsze z wysoką, która w razie czego ochroni kostkę.

Wybór butów trekkingowych dla dziecka wcale nie jest taki prosty, jak mógłby się wydawać. Warto przyłożyć do niego jak najwięcej uwagi. W przyszłości zaprocentuje to udanymi, wspólnymi eskapadami.