Herbata jest jednym z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych napojów, praktycznie wśród osób w każdym wieku. Poza klasyczną czarną odmianą coraz częściej sięgamy również po herbaty zielone, czerwone czy białe. Mimo powszechnego korzystania z tego napoju wiele osób wciąż nie do końca zdaje sobie sprawę jak ważną kwestią jest jej odpowiednie przechowywanie. Jeżeli nie będą zachowane należyte zasady to szybko straci ona swoje właściwości i aromat. W dobrych warunkach może jednak postać bardzo długo i istnieją niewielkie szanse na to, że się zepsuje.

Czego powinno się unikać?

puszki na herbatę

By odpowiedzieć sobie na pytanie w czym najlepiej przechowywać herbatę, trzeba się zastanowić nad jej właściwościami i tym co wpływa na jej jakość. Okazuje się, że lista ta jest bardzo rozbudowana, bowiem powinno się ograniczać jej styczność z wysoką temperaturą, wilgocią, promieniami słonecznymi, odmiennymi zapachami, a nawet powietrzem. Poza opakowaniem istotne będzie zatem również to w którym miejscu je postawimy. Powinno się unikać rejonów blisko okna oraz ogrzewanych - z tego względu najlepszym rozwiązaniem będzie wnętrze szafki, pod warunkiem, że nie będzie ona ulokowana blisko piekarnika lub kuchenki. Wielu osobom do głowy przychodzi lodówka, lecz panuje tam zbyt duża wilgoć, która doprowadzi do pojawienia się pleśni - w takich warunkach trzyma się jedynie niektóre gatunki herbaty zielonej, które mają krótki termin przydatności do spożycia. Bardzo ważne jest też unikanie innych zapachów, bowiem herbata szybko je przejmuje i traci przez to swój oryginalny aromat.

W czym przechowywać herbatę?

Należy rozpocząć od tego, że złym pomysłem będzie pozostawienie herbaty w oryginalnych, papierowych opakowaniach. W praktyce herbacie nic nie dzieje się do czasu, gdy zabezpieczona jest folią, natomiast po rozpieczętowaniu takie sklepowe torby czy kartony nie będą już pełniły swojej roli i produkt szybko w nich zwietrzeje. Z uwagi na elegancki wygląd niektórzy decydują się na drewniane pojemniki, lecz przepuszczają one powietrze, a samo drewno przechodzi też do aromatu herbaty. Opakowania do przechowywania muszą być szczelne, stąd najlepiej sprawdzają się metalowe puszki na herbatę. Nie przepuszczają one światła i trzymane w szafkach zachowują odpowiednią temperaturę. Warto poszukać ich tutaj https://nagomi.pl/pl/716-puszki-na-herbate Szczególnie trafne będą puszki na herbatę z podwójnym wieczkiem, dzięki czemu będą one absolutnie szczelne - można zdecydować się też na gumową uszczelkę. Takie rozwiązanie pozwala też na odizolowanie innych zapachów, które nie będą przenikały przez metalowe tworzywo. W przypadku zmiany zawartości puszki na herbatę należy odpowiednio oczyścić i przewietrzyć, by stary aromat nie przeniknął do kolejnej umieszczonej w takim pojemniku herbaty.