Biegać każdy może, ale jak zacząć żeby nie zrobić sobie krzywdy. Oto garść praktycznych wskazówek, które przydadzą się nie tylko początkującym. 

Po pierwsze zaczynajmy naszą przygodę z bieganiem powoli; zwłaszcza jeśli na co dzień prowadzimy raczej siedzący tryb życia. Dlatego na początek wybierajmy dość krótkie dystanse, nie narzucajmy sobie zbyt szybkiego tempa. W innym przypadku możemy się narazić na bolesną kontuzję, a to może nas zniechęcić do biegania na długi czas.

Nie możemy zapominać o rozgrzewce i rozciąganiu przed i po bieganiu. brak rozgrzewki może zaowocować bolesnymi naciągnięciami mięśni. Natomiast ominięcie rozciągania po bieganiu może spowodować, że nasze nogi będą ciężkie jak z ołowiu.

Woda zdrowia doda!

Biegając nie możemy zapominać o odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu. Możemy pić nie tylko wodę ale i napoje izotoniczne. Przed samym treningiem nie pijmy ogromnej ilości płynów. Starajmy się nawadniać organizm przez cały dzień. Jeśli będziemy biegać na krótkie dystanse to nie musimy zabierać napoju ze sobą. Ta zasada nie obowiązuje jeśli zdecydujemy się biegać w środku lata.

Warto też postawić na zdrową, zbilansowaną dietę. Nie musimy przechodzić na ścisły post. Wystarczy, że będziemy jeść regularnie. Pięć niewielkich posiłków pozwoli nam przyśpieszyć nasz metabolizm.

Krok za krokiem...

Aby biegać nie potrzebujemy zbyt wielu gadżetów. Ale zawsze powinniśmy mieć odpowiednie buty. Odpowiednie obuwie chroni stopy przed potencjalnymi kontuzjami. Pamiętajmy, że każdy z nas ma inne stopy. Dlatego buty, które są idealne dla naszego przyjaciela wcale nie muszą się sprawdzić w naszym przypadku. Najlepiej będzie przymierzyć przynajmniej kilka par butów i sprawdzić które pasują właśnie do nas.

Panie, szczególnie te z dużym biustem powinny zainwestować w specjalny sportowy stanik. W innym przypadku mogą czuć dyskomfort w trakcie biegu. Warto też zainwestować w specjalne koszulki do biegania. Dobrze przepuszczają powietrze  i nie pochłaniają potu. Są lekkie i szybko schną.