Przed finalnym podjęciem decyzji, czy pociecha ma zostać zapisana do przedszkola publicznego, czy prywatnego, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Placówki, które podlegają pod nadzór kuratorium oświaty, są ogólnorozwojowe, lecz przedszkola niepubliczne oferują w wielu przypadkach profilowanie. Co będzie lepsze dla pociech? Jest to doskonałe pytanie, na które trzeba szybko znaleźć odpowiedź i pamiętać o tym, że ta decyzja może zaważyć w późniejszych latach na rozwój dziecka. Przedszkola niepubliczne zazwyczaj wybierane są przez bardziej zamożny rodziców, lecz prawda jest taka, że nie zawsze podejmują oni dobrą decyzję, gdyż podjęcie odpowiedniego wyboru powinno być poprzedzone obserwacjami.

przedszkole niepublicznePrzedszkola niepubliczne i ich oferta

Chociaż może wydawać się to absurdalne, to dorośli często myślą, że przedszkola prywatne oferują lepsze zabawki, wyposażenie lepszej jakości i smaczniejsze posiłki. W wielu przypadkach nie ma zależności, ponieważ wcale nie chodzi o to. Przedszkola publiczne także mogą być niezwykle dobrze utrzymane, co przełoży się między innymi na zadowolenie z ich użytkowania. Problem może jednak polegać na tym, że są one oblegane i bardzo ciężko się dostać do nich – zwłaszcza jeśli wybór padnie zbyt późno. Jeśli więc rozważacie wysłanie dziecko do publicznego przedszkola, lepiej zrobić to bardzo szybko, by lista nie została zamknięta zaraz przed Waszym nosem. Przedszkole niepubliczne jest płatne, ponieważ obiekt i opiekunowie utrzymywani są właśnie z wpłat rodziców. Do tego dochodzą koszty zabawek, ewentualnych zniszczeń i posiłków. Taka instytucja naprawdę nie należy do tanich w utrzymaniu, więc nie ma nic dziwnego, że niektóre ceny mogą być naprawdę wysokie. Finalnie oferta nie zależy wcale od zabawek, czy chociażby posiłków. Główną zaletą jest możliwość wysłania dziecka na profil, który do interesuje.

Jakie są możliwości?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i pociech, zazwyczaj można otrzymać profile rozwijające dzieci pod kątem konkretnej dziedziny. Jeśli od najmłodszych lat ciągnie je do muzyki, warto postawić na profil muzyczny, artystyczny itp. W ofercie często można znaleźć nawet profile językowe i ścisłe, jeśli dziecko jest uzdolnione pod kątem liczenia i już od najmłodszych lat wyprzedza swoich rówieśników. Wybór oczywiście powinien być poprzedzony szczegółowymi obserwacjami. Warto z tego powodu wysłać swoją pociechę do żłobka, ponieważ opinia opiekunów z pierwszych lat najmłodszych, z pewnością będzie bardzo cenną informacją.