Wydaje się, że o praniu wiemy już wszystko i nic nie jest już nas w stanie zaskoczyć. Ten proces wygląda na banalnie prosty, a wiedza na jego temat ogranicza się do wrzucenia brudnych rzeczy do bębna pralki, a po wsypaniu proszku do prania - ustawienie odpowiedniego programu. Jak zatem wytłumaczyć zniszczone, zmechacone lub skurczone ubrania, wyciągnięte z pralki? Przyczyn może być wiele, począwszy od jakości tkaniny, na zepsutym urządzeniu kończąc.

Zbyt częste pranie

Kupując ubranie w sklepie, rzadko kiedy sprawdzamy na metce zalecenia producenta co do prania. Zdarza się, że producenci w celu usprawiedliwienia zniszczenia ubrań w czasie prania, zrzucają całą winę na niedostosowanie sposobu prania do danej tkaniny. W rzeczywistości, bardzo często tkaniny te są bardzo kiepskiej jakości, o osłabionej strukturze włókien w wyniku niewłaściwego procesu produkcji i używania szkodliwych środków chemicznych. Zbyt częste pranie i wysoka temperatura osłabiają te włókna jeszcze bardziej.

Inna sprawa, to zbyt częste pranie z zasady. Zanim wrzucisz ubranie do pralki, zastanów się, czy aby na pewno dana rzecz tego wymaga. Jeśli ani razu nie włożyłaś tej rzeczy, a chcesz ją po prostu odświeżyć, być może lepszym i bardziej oszczędnym rozwiązaniem będzie na przykład przewietrzenie jej na balkonie, pod warunkiem oczywiście że pogoda temu sprzyja. Pamiętaj, że zbyt częste przesadne pranie bardzo niszczy ubrania, osłabiając strukturę tkaniny.

Błędy, popełniane podczas prania

Zdarza się, że problem zniszczonych ubrań może tkwić w pralce. Zanim włożysz do jej środka pranie, upewnij się, że bęben pralki jest pusty. Sprawdź dokładnie, czy po poprzednim praniu nie pozostał jakikolwiek drobny element, choćby drut z biustonosza, wsuwka. Takie pozostające w bębnie elementy mogą zniszczyć kolejne pranie, na przykład przez zaciągnięcie.

Warto również sprawdzić, czy w bębnie pralki nie ma żadnych zadziorów, które mając bezpośredni kontakt z ubraniem, mogą je zniszczyć. Nie dokonuj żadnych napraw bębna samodzielnie, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy technicznej. Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt ze specjalistą, który w bezpieczny sposób profesjonalnie spiłuje wszelkie zadziory, dzięki czemu zatrzyma proces niszczenia urządzenia. Przyczyną zniszczonego prania może być też zewnętrzna gumowa uszczelka przy drzwiach pralki - wszelkie jej odkształcenia lub pęknięcia powodują dostawanie się ubrań lub ich części pod uszczelkę, w efekcie czego może dochodzić do rozdzierania tkanin. 

Słaba jakość tkanin

Jakościowe tkaniny służą dłużej. Odpowiedni skład, grubość splotu, rodzaj barwników do tkanin - to wszystko ma wpływ na ich żywotność. Jeśli zależy ci na tym, by ubranie służyło jak najdłużej, stawiaj na naturalny skład. Tkaniny bawełniane, lniane, czy wełniane to gwarancja dobrej jakości. Najlepiej zrezygnuj z tkanin syntetycznych, takich jak poliester i jego pochodne, ze względu na bardzo słabą jakość i wątpliwy komfort noszenia. Syntetyki są  mało odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego często tracą są pierwotny wygląd już po pierwszym praniu. Równie ważna jest odpowiednia grubość splotu, im grubsza - tym tkanina bardziej odporna na odkształcenia i uszkodzenia. Rodzaj użytych barwników ma też fundamentalne znaczenie. Słabej jakości produkty barwiące nie są trwałe i łatwo płowieją, a nawet łatwo schodzą z tkaniny po jej zanurzeniu w wodzie.