Jednym z najważniejszych elementów przygotowań weselnych są zaproszenia na ślub. Ich dobór zwykle jest bardzo problematyczny dla pary młodej, a to ze względu na szeroką ofertę tego typu kartek. Bardzo istotny jest jednak czas, w jakim będą one wręczane oraz sposób, w jaki para młoda tego dokona.

Czas idealny

Warto mieć na uwadze, że obecnie ślub planowany jest nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Jest to zdecydowanie zbyt wczesna pora na wręczanie zaproszeń na ślub, jednak dobrze jest poinformować gości wcześniej o tej ważnej dacie. Można to zrobić poprzez wysłanie im krótkiego "save the day", czyli informacji w formie tradycyjnego telegramu. Nie umieszcza się na nim nic więcej, poza datą ślubu i imionami oraz nazwiskami państwa młodych. Szczegóły podaje się zaś w zaproszeniach na ślub. Optymalnym czasem na ich wręczanie jest okres na pół roku poprzedzający dzień ślubu. Oczywiście nie jest możliwe przestrzeganie tego terminu co do dnia, jednak w tej okolicy warto zacząć rozdawać gościom zaproszenia. Jeżeli ślub odbywa się w szczycie sezonu, to znaczy w miesiącach letnich, zaproszenia na ślub można rozdać nawet miesiąc lub dwa wcześniej, ze względu na to, iż sporo osób planuje wtedy urlop wakacyjny. Warto pamiętać, że zaproszenie jest niemalże oficjalnym potwierdzeniem, że spodziewamy się gości na naszej uroczystości, w przeciwieństwie do "save the day", który pełni jedynie rolę informacyjną.

Zaproszenia na ślub – kiedy i w jaki sposób najlepiej je wręczać?Osobiście czy pocztą?

W dobrym guście w dalszym ciągu pozostaje osobiste wręczanie gościom zaproszeń ślubnych. Nie ma z tym większego problemu, jeśli goście mieszkają w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, jednak kłopot pojawia się w momencie, gdy wręczenie im zaproszenia osobiście wiąże się z wielką wyprawą. W takiej sytuacji możemy oczywiście wysłać zaproszenie pocztą, chyba, że dotyczy ono osób szczególnie nam bliskich, na przykład dziadków czy rodziców chrzestnych. Wtedy nie bacząc na to, jaką odległość trzeba pokonać, dobrze jest udać się do gości z zaproszeniem osobiście. Pamiętajmy, że wizyta przedślubna z zaproszeniem jest także okazją do rozmowy z bliskimi nam osobami, a im pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestii naszego ślubu i wesela. Należy również przestrzegać zasady, aby nigdy nie zapraszać gości telefonicznie. Możemy jednak zadzwonić do zaproszonych z pytaniem, czy zaproszenie w formie papierowej dotarło do nich na czas. Nigdy zaś nie zapraszamy przez telefon bez papierowego zaproszenia na ślub, nawet jeśli dotyczy to osób, z którymi jesteśmy na koleżeńskiej stopie.